Slēdzenes izvēle


Ne velti ir teiciens, ka slēdzene ir durvju sirds. Pat visuzticamākās durvis, kurās ir nekvalitatīva slēdzene, nevarēs pasargāt Jūsu māju no nelūgtiem viesiem.
Jūsu mājas drošības līmenis ir atkarīgs ne tikai no durvju bloka izturīguma — liela loma ir uzstādīto slēdzeņu uzticamībai. Pasūtot durvis, firmas “SveVaDa” speciālisti Jums piedāvā itāļu, vācu un krievu ražotāju slēdzeņu klāstu, kas paredzēts dažādai rocībai.

Slēdzeņu klasifikācija:
Slēdzenes tiek iedalītas dažādās klasēs un veidos atkarībā no montāžas veida, darbības principa un izmantojuma.
Atkarībā no montāžas principiem slēdzenes tiek iedalītas: piekaramajās, pieliekamajās un caurduru slēdzenēs. Piekaramās atslēgas nav derīgas mājai, tās parasti tiek izmantotas dažādu palīgtelpu, garāžu, šķūņu aizslēgšanai, bet diemžēl tās ir viegli uzlaužamas. Ļaundarim nav jāpiemeklē atslēga — piekaramo atslēgu ir ļoti viegli noraut ar tam atbilstošiem līdzekļiem.
Mājas aizsardzībai tiek izmantotas divu veidu slēdzenes —pieliekamās un caurduru.
Pieliekamās slēdzenes labāk uzstādīt koka durvīm.
Pieliekamās slēdzenes ir uzticamas tādēļ, ka durvju plātne, kurās tās atrodas, kalpo gan to nostiprināšanai, gan aizsardzībai.
Pēc nozīmes slēdzenes tiek iedalītas divās grupās: slēdzējmehānismos (slēdzenes bez rokturiem, augšējās slēdzenes) un fiksējoši noslēdzošajās (slēdzenes ar sprostu, rokturi, apakšējās slēdzenes) slēdzenēs. Slēdzējmehānismiem nav mēlītes fiksatora, bet fiksējoši slēdzošās konstrukcijās bez slēdzošās daļas ir arī ierīces, kas paredzētas durvju nofiksēšanai aizvērtā stāvoklī (rokturi, kas darbina mēlīti, vai loķa bultiņa).
Pēc mehānisma veida tiek izšķirtas: elektroniskas slēdzenes, kodu, mehāniskās slēdzenes un cilindriskās slēdzenes.
Mehāniskās slēdzenes bieži vien nezināšanas dēļ tiek sauktas par seifatslēgām, jo agrāk seifos gandrīz vienmēr tika izmantotas šīs grupas slēdzenes (ja netiek ņemtas vērā pārkodējamas slēdzenes, kas durvīs netiek izmantotas, un turpmāk netiks izskatītas). Bieži vien par seifatslēgu tiek saukta slēdzene ar apaļiem noslēdzošajiem elementiem (aizbīdņiem), kas nav pareizi. Šī slēdzenes sistēma ir vissenākā un tika izmantota vienkāršotā veidā jau pirmajās cilvēka izgudrotajās slēdzenēs. Tās darbības princips — plāksnīšu komplekts, kas atslēgas zobiņu iedarbībā
savietojas strikti noteiktās pozīcijās un ļauj pagriezt slēdzenes mehānismu. Kaut vienas plāksnītes nesakritība ar „pareizo" pozīciju neļauj atvērt slēdzeni. Jo vairāk plāksnīšu, jo grūtāk uzlauzt slēdzeni. Ja mehānisms ir pietiekami aizsargāts pret izurbšanu, ja plāksnītes ir izgatavotas ļoti precīzi, ja ir daudz plāksnīšu un uz tām ir īpaši zobiņi (kas apgrūtina darbu ar mūķīzeru), tad šī tipa slēdzenes uzlaušana kļūst ļoti sarežģīta pat profesionālim. Par minētās sistēmas trūkumu tiek uzskatīta diezgan lielā atslēga un grūti apmaināms mehānisms (piemēram, ja tiek nozaudēta atslēga). Jāmaina visa slēdzene, jo plāksnīšu un noslēdzošo elementu pievads ir saistīti. Šo problēmu izdevās atrisināt itāliešiem, kas ir izlaiduši dažus slēdzeņu veidus ar maināmu plāksnīšu komplektu.
Cilindriskā slēdzene — mūsdienu tehnoloģiju produkts, kas parādījies 20. gadsimtā. Šī veida slēdzenes mūsdienās ir plaši izplatītas gan to maiņas, gan izmantošanas ērtuma labad. Principā nepieciešamības gadījumā netiek mainīts slēdzenes mehānisms, bet tikai tā slepenā daļa — cilindrs. Šis slēdzenes elements, kas nodod atslēgas pagriezienu mehānismam, ir slepena (šifrējoša) iekārta, kas darbojas tikai ar vienu noteiktu atslēgas kombināciju. Aizslēga darbības pamatā ir mazo cilindrisko (no šejienes arī radies nosaukums) elementu augstuma kombinācijas izveides princips. Tāpat kā arī mehāniskajai slēdzenei — kaut viena elementa nesakritība neļauj atvērt durvis. Slepenības pakāpi nosaka cilindrisko elementu skaits, to izgatavošanas precizitāte, iespējamās augstuma pozīcijas, izvietojums cilindrā un mūķīzera pieejas iespējamība. Ir arī aizslēgi, kas neizmanto cilindrus, bet plāksnītes. Tādi aizslēgti parasti tiek izmantoti automašīnās (durvis, bagāžas nodalījums, aizdedze), jo tie ir mazāk jutīgi pret netīrumiem un ūdeni, bet tiek uzskatīti arī par mazāk drošiem.
Slēdzene ir nozīmīgākā jūsu drošības aiz metāla durvīm daļa. Tātad, lai sevi maksimāli pasargātu un nepārmaksātu (sarežģītas slēdzeņu sistēmas nemaksā maz), Jums ir jāzina, kādu drošības un aizsardzības līmeni un cik drošas tērauda durvis vēlaties. Ņemot vērā Jūsu vēlmes, speciālisti varēs piedāvāt Jums vienu vai vairākus piemērotākos variantus. Mēs uzskatām, ka varam apmierināt praktiski jebkura lietotāja intereses, tāpēc droši piedāvājam Jums noteikt mērķus un gūt risinājumu.

 

home email